דורי בן זאב

דורי בן זאב

דורי בן-זאב

הוא מחלוצי הרדיו העיברי ומהמזוהים ביותר עם המדיום, בדרך ההגשה והשפה הייחודיים רק לו. כמו כן הוא פזמונאי, זמר, שחקן, קומיקאי, מדבב ומחבר פרסומות ישראלי. זוכה פרס לנדאו לאומנויות לשנת 2016.

ביוגרפיה

עוד לפני שהתגייס לצה"ל אומץ בן זאב על ידי להקת פיקוד צפון והציג בפני חיילים קטעי הומור שונים. עם גיוסו שירת בתיאטרון צה"ל ובלהקת גייסות השריון. לאחר מכן הועבר לגלי צה"ל, שם היה בתחילה כתב צבאי, אך עד מהרה החל להגיש פינות משעשעות ותוכנית ד"שים שבועית בשם "ממנו אליך". סגנון ההגשה המשוחרר של בן זאב היה חריג וחדשני ביחס למה שהיה נהוג אז ברדיו הישראלי – שבו עדיין הייתה נהוגה מסורת של הגשה פורמלית מוקפדת – וכך גם המוזיקה שהשמיע. בשלב מסוים הוא הכריז ששם התוכנית הוא "כלבים רצים חופשי", ונהג לסיים כל תוכנית בשיר "If Dogs Run Free" של בוב דילן. בין היתר, נוסדה בתוכנית זו "פינת פוגי", בה התארחה להקת כוורת. ידידותו עם אהרלה קמינסקי ותמיכתו בלהקת פלטינה זכו להכרה בשיר "די ג'יי דורי".

בתקופה זו כתב בן זאב שירים ומערכונים והשתתף בתוכניות כמו "לול". הוא גם ערך מופעי סטנד אפ, בטרם היה הדבר מקובל בישראל. בשנת 1973 גילם תפקידים קטנים בסרטים חגיגה לעיניים והמשכנע בע"מ.

אלבומו הראשון של בן זאב היה "הכיוון מערב", שיצא בשנת 1975 וכלל עיבודי ג'אז של אלונה טוראל לשירים אשר הוקלטו במסגרת תוכנית הרדיו של בן זאב, בהפקתו של לואי להב. באלבום נכללו שירים ומחזות קטנים שבן זאב כתב והלחין והוא זכה להצלחה רבה.

אלבומו השני של בן זאב יצא ב-1977 ונקרא "לימונדה". סגנון האלבום היה יותר מגוון ונכללו בו שיר הרגאיי "למון טרי" (תעתיק של השם באנגלית "Lemon Tree", ובעברית: "עץ הלימון") שכתב והלחין שלום חנוך, וכן עיבודי רוק של מתי כספי לשירים "ואתם רוקדים", "20 ריחות לאורך השדירה" ו"לילה בלי לישון". בן זאב כתב והלחין כמעט את כל השירים באלבום שזכה להצלחה רבה בזכות הלהיטים "ואתם רוקדים" ו"למון טרי". בן זאב הפך בעקבות הוצאת התקליט לאחד מזמרי הרוק הישראלי המפורסמים ביותר, אך קיים רק 3 הופעות ובחר דווקא להנחות את תוכנית הטלוויזיה "עוד להיט".

בן זאב החל לשתף פעולה עם הזמר יגאל בשן, כתב לו שירים לאלבומיו "מכת שמש" ו"איתך הלילה" שיצאו ב-1978 ו-1979, ואף השתתף בהפקתם.

בנוסף, השתתף בן זאב בפסטיבל שירי הילדים של שנת 1978 עם השיר "התחביב שלי לישון", ושר את השיר "עוברים דירה" בפסקול הסרט "דיזינגוף 99".

ב-1979 הוציא בן זאב את אלבומו הרביעי "אפרוחים". בנבדל משאר אלבומיו, "אפרוחים" היה מורכב משירי ילדים בלבד‏[1], בעיבוד לא רוקי של אורי קריב. בין השירים הבולטים באלבום נמצאים "א.ה.ב.ה", "דורי בן זה לא בוני אם" ו"מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול".

בתחילת שנות השמונים כתב בן זאב מילים לשירים רבים, לו ולאמנים אחרים. בין היתר כתב את "המנקה בחלון", "רדיו חזק" ו"עוד ילדה יפה" לתיסלם‏[2], "הלילה" ו"שורפת את הלב" לחמסין וכן "אחרי כל הדיבורים" ו"אבא הלך לעבודה" לאפרים שמיר.

ב-1985 יצא אלבומו "גנבים", שהכיל את שיר הנושא שכתב והלחין שלום חנוך והפך ללהיט. בנוסף הכיל האלבום שירים שכתב בן זאב בהלחנתו ועיבודו של נתן כהן, כ"מלון אורחים", "קצב הדוס", "ילד תל אביבי", "אהבה ממבט ראשון", "תחתונים" ו"קבלן".

ב-1986 השתתף בסרט "הקרב על הוועד" בתפקיד השכן העיוור.

בן זאב המשיך לשדר ברדיו, לכתוב ולשיר גם בשנות ה-90. הוא שר בשירם של נוער שוליים "ים לבן", וכתב ליגאל בשן, לדני בסן ועוד.

בשנת 1991 יצא אלבומו החמישי של בן זאב, "חניה פרטית". את האלבום הפיק עופר מאירי, שגם הלחין בו, בין היתר, את "חניה", "פגישה מקרית" ו"היי שלום", בהלחנת האלבום השתתפו גם שלומי ברכה שהלחין את "העיר הזאת" למילים של יעקב רוטבליט, משה לוי ומאיר ישראל. להיטי האלבום היו "סוף שבוע בכפר" שכתב והלחין מאיר אריאל, "לאה גנוב" שכתב והלחין שלום חנוך ו"שיר הבלבול" שכתב בן זאב והלחין משה לוי, וגרסתו המקורית הייתה קצרה יותר והופיעה בפרסומת למוצרי חלב.

באותה תקופה דיבב בן זאב את דמותו של "הוגו" בערוץ הילדים.

בסוף שנות התשעים שידר בן זאב בתחנת הרדיו 88FM את התוכנית "טרמפ".

בשנת 2000 הפיק בן זאב בין את אלבומו של מאיר אריאל "מודה אני", שיצא לאחר מותו והכיל שירים שהשאיר אחריו. בן זאב אף הפיק והנחה שני מופעים לזכרו של אריאל, "עם הגב לים" בשנת 2000 ו"ערב כחול עמוק" בשנת 2001. ב-2004 יצאה גרסת התקליטור לאלבומו "אפרוחים".בשנת 2006, לאחר 15 שנה בהן לא הקליט דבר, הוציא בן זאב סינגל חדש בשם "בואי".

בשנת 2007 החל לשדר בתחנת הרדיו 99 תוכנית בוקר יומית בשם "טרמפ". בשנת 2006 החל לשחק בהאלופה בתפקיד גושגיצה. בשנת 2009,מדבב בן זאב את קולו של ביאליק בסדרת האנימציה הישראלית "סלב'ס".

בשנת 2010 הוציא בן זאב אלבום מקורי ראשון מאז "חניה פרטית", בשם "מתחת לכובע".

בשנת 2011 הוציא בן זאב את השיר "נערה ברוטשילד" שנכתב בעקבות המחאה החברתית, בשנת 2012 הוציא את השיר "קח כדור", שמבוסס על פרשת הכדורים הפסיכיאטריים שבתוכנית האח הגדול.

החל מפברואר 2012 מגיש בן זאב את תוכנית הרדיו "בן זאב לסוף שבוע" בתחנת הרדיו 88FM בימי שישי בצהרים, בתוכנית זו מנוגנת לרוב מוזיקה קלה מהארץ ומהעולם והיא מלווה בסגנונו הייחודי של בן זאב, המשלב קטעי קישור משעשעים ושימוש חוזר בביטוי "היי ידידיי", המזוהה איתו.

כיום בנוסף לפעילות הרדיו, דורי מרצה בבתי ספר לתקשורת, מופיע, מנחה ומעביר הרצאות על פועלו.

דורי בן זאב